Erhan Afyoncu Erdoğan’a kimi örnek alması gerektiğini yazıp ekledi: Kelle alın

Türkiye’nin sandık başına gittiği 31 Mart Yerel Seçimleri’nin yankıları sürüyor. CHP’nin birinci parti olarak çıktığı seçimi AKP il ve ilçeler kaybederek tamamladı. Sabah Gazetesi yazarı yazarı Erhan Afyoncu, bugünkü “Fatih, başarısız kişileri cezalandırıp yeni hamlelerle İstanbul’u fethetti” başlıklı köşe yazısında manidar notlar düştü.

Afyoncu, Fatih Sultan Mehmed’in İstanbul’un fethi için çok iyi hazırlık yaptığını ifade ederken bir yandan da düşman gemilerinin İstanbul’a yardım getirmesini engellemek için çalıştıklarını da aktardı. Ancak 20 Nisan 1453 günü ordunun, düşman gemilerinin mağlubiyetine uğradığını paylaşan Afyoncu, Fatih Sultan Mehmed’in sorumluları cezalandırmaktan geri kalmadığını belirtti. Bu nedenle İkinci Mehmed’in dönemin Kaptanıderyası Baltaoğlu Süleyman Bey’i görevinden alarak Çelebi Mehmed dönemi denizcilerinden şehit Çavlı Bey’in oğlu Hamza Bey’i tayin ettiğini paylaştı.

Sorumluların adeta kellesinin alınmasıyla askerin maneviyatının yükseldiğini paylaşan Afyoncu, Hamza Bey’in harekatı başarıyla icra etmesiyle de Marmara surlarını baskı altına alındığını ve böylelikle ordunun son hücumda Haliç’teki zinciri geçip askerleriyle birlikte şehre girmeyi başardığını not düştü.

Afyoncu yazısının devamında ise şu sözlere yer verdi;

“İkinci Mehmed, büyük olumsuz gelişmelere yol açabilecek ve ordunun motivasyonunu bozacak durum karşısında çok hızlı karar vererek başarısız olanları cezalandırıp, yeni hamleler yaparak Osmanlı ordusundaki moral bozukluğunu gidermişti. Hem ihmali olanların hızlıca cezalandırılması hem de kuşatmaya muhalif olanların baskı altına alınarak yeni planların hayata geçirilmesi Osmanlı ordusunda moralin düzelmesini ve motivasyonun artmasını sağladı. Fethin kapılarını açtı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir