Sözde deprem uzmanlarının arkası kesilmiyor… Şartalanlar kavgası… Astronomiye karşı ‘3 gün önce bilirim’ çıkışı… Türk basınından sonra yabancılar da koştu


Depremle ilgili yaydıkları yanlış bilgilerle, depreme dair esas konuşulması gerekenlerin önüne geçen, en kısa sürede en hızlı şekilde depreme nasıl hazırlanılabileceğini aktarmak yerine topluma korku salan sözde uzmanlara karşı deprembilimciler uyarıyor. Depremlerin günler önceden bilinmesinin mümkün olmadığı ve astroloji, astronomi gibi dallarla tahmin yapılamayacağına dair uyarılara karşın, “Deprem olacak” paylaşımları sürüyor. Odatv’nin gündeme getirdiği SSGEOS ismiyle paylaşım yapan Hollandalı sözde uzman Frank Hoogerbeets yeni bir tahminde bulundu.

6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremleri 3 gün önce bildiği öne sürülen ve geçtiğimiz hafta Türkiye’nin de içinde bulunduğu bazı ülkeleri uyaran Hoogerbeets’ten korkutan bir paylaşım geldi.

Bir deprem kahini daha türedi… Nedir SSGEOS… Türk basını yine üzerine atladı… Hangi bölgeleri işaret etti

Adana, Hatay ve Orta Karadeniz’de yeni deprem beklediğini açıklayan ancak bu öngörüsü gerçekleşmeyen Hoogerbeets, bu kez Suriye’nin yanı sıra Türkiye’nin de Güneydoğu’sunu içeren bir paylaşım yaptı.

Güneydoğu’yu işaretleyen Hoogerbeets, ‘Bölgede anormallikler devam ediyor’ ifadelerini kullandı.

Hoogerbeets, tahmininin ve risk durumunun ortadan kalkmasının genellikle 6 güne kadar olabildiğini ifade etti. Yani anormallik ya 6 gün içerisinde geçecek ya da bu belirtilen tarihe kadar bir sarsıntı meydana gelecek.

Türkiye’de pek çok medya kuruluşu bu iddialara doğruluğunu araştırmadan yer verirken, yurt dışında yayıncılık yapan basın kuruluşları da spekülatif söylemleri paylaştı.

Lübnan basınından bir gazete o sözleri “Araştırma tarafından yayınlanan bir haritayla birlikte -Orta Doğu bölgesini kastederek- ‘Gezegenin bu tarafında olağandışı hava koşullarının hala devam ettiği görülüyor’ yazdı. SSGEOS başkanlığındaki organ Orta Doğu’yu, özellikle güneyde Aden Körfezi’nde Yemen’i ve kuzeyde Irak, Türkiye, Suriye ve İran’ı gösteriyor” ifadeleriyle yayınladı.

Gezegenlerin ve diğer gök cisimlerinin birbirlerine göre konumlarını ve hareketlerini inceleyerek, yeryüzünde deprem ve diğer jeolojik olayların olasılığını tahmin etmeye çalışan sözde uzmana yanıt ise Türkiye’den bir diğer sözde uzmandan geldi. Afet Tespiti ve Arama Kurtarma Derneği (ATAK-DER) Kurucu Genel Başkanı Ömer Özkan, Tokat Hürsöz gazetesine yaptığı açıklamada Hoogerbeets’i sert bir dille eleştirdi.

“Büyük bir sarsıntıyı 72 saate kadar öngörebiliyoruz” iddiasında bulunan Özkan ise, daha önce yaptığı paylaşımda “Lütfen 9-11 Kasım 2023’e kadar ülkemizin batısı sarsıntı altında… Sizlerden ricam ne olursunuz takvimlerimiz ayın 11’ini gösterene kadar tilki uykusu dediğimiz, ister nöbetleşe ister alarm kurun, ne olursunuz bir şekilde uyanık olmaya çalışın. Bizler diyoruz diye depremler olmuyor, ülkemizi karış karış tarıyoruz, teknolojiyle bu bilgileri elde ediyoruz, sizlerin burnu kanamaması için ulaşmaya çalışıyoruz. Ayın 11’ine kadar gerekiyorsa hiç kimse uyumasın” sözleriyle endişe yaratmış, ancak bu öngörüsü gerçekleşmemişti.

İşte o sözler:

Hoogerbeets’e verdiği yanıtta Özkan, “Dünyanın en büyük kahinlerinden biri olarak adlandırılan Frank Hoogerbeets, Hatay ve Tokat için deprem olacak demişti. Biz de o günkü haberimizde Akdeniz ve Ege’yi işaret ettik ve maalesef ki Akdeniz ve Ege’de 3.9,4 ve 4.9 şiddetlerinde depremler gerçekleşti. Kıymetli hemşehrilerimiz hala internet sitemizdeki haberlerimizden bu bilgileri görebilirler. Frank Hoogerbeets’in geçmişine baktığımızda, 3 bin ya da 30 bin civarında çıkmayan tahmini var. ‘6 Şubat’ta er ya da geç olacak’ dedi ama yanıldı.” dedi.

Özkan, depremleri nasıl 3 gün önceden tahmin edebilen bir sistem kurduklarına dair açıklama yapmazken, “Biz, büyük bir sarsıntıyı 72 saate kadar öngörebiliyoruz. Biz buna teknoloji bilimi diyoruz.” iddiasında bulundu. “Marmara ve Ege bölgelerinde 4 ve 4.5 kadar çıkabilecek bir deprem, belki de beşi görecek bir depremden bahsediyoruz. İnsanlar deprem anında balkondan atlıyor, korkuyor. Depremde ölmeyecek kardeşlerimiz maalesef bu şekilde hayatlarını kaybediyor. Biz, depremleri önceden tahmin ederek kıymetli Türk milletinin buna göre önlem almasını sağlarız.” şeklinde konuştu.

Özkan ayrıca, “Biz, Frank Hoogerbeets’e Tokat’tan Afet Tespiti ve Arama Kurtarma Derneği Genel Kurucu Başkanı Ömer Özkan’ın selamıyla diye bir yazı paylaşırsanız çok memnun olurum. Tabii ki en iyi Allah bilir. Ancak teknoloji bilimi kullanarak şu anda Türkiye’nin hiçbir yerinde 7, 8 veya 8 büyüklüğünde bir deprem beklemiyoruz.” dedi.

Son olarak Özkan, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Adıyaman ve Tokat’taki vatandaşlara seslenerek, “7.8 ve 8 büyüklüğünde bir deprem hayali kuranlar, sadece yatarken üstünü örtsünler. Böyle bir veri yok. Frank Hoogerbeets üç gün içinde deprem bekliyorum dedi ve bu süre geçen hafta doldu. Şükürler olsun ki çıkmadı, biz de kıymetli milletimizin içini rahatlatmaya çalışıyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Hollandalı Frank Hoogerbeets gökyüzü ve gezegenler üzerinden astronomik olaylarla deprem tahmini yaparken, ona karşı çıkan ATAK-DER Kurucu Genel Başkanı Ömer Özkan’ın ise gerçekleşmeyen sözde uyarıları ve 72 saat önceden depremleri bileceklerini iddia etmesi dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir